ΑΕΛ ΜΟΥΡΜΟΥΡΚΟN
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΑΕΛ ΜΟΥΡΜΟΥΡΚΟN

το επίσημο forum..
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  Επιστροφή Στο ΑΕΛ ΜΟΥΡΜΟΥΡΚΟΝΕπιστροφή Στο ΑΕΛ ΜΟΥΡΜΟΥΡΚΟΝ  

 

 ΟΥΧΡΙΝ: «Θα παίζουν πάντα οι καλύτεροι»

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Nixtovatis_ael
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Nixtovatis_ael


Αριθμός μηνυμάτων : 90
Registration date : 09/09/2008

ΟΥΧΡΙΝ: «Θα παίζουν πάντα οι καλύτεροι» Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΟΥΧΡΙΝ: «Θα παίζουν πάντα οι καλύτεροι»   ΟΥΧΡΙΝ: «Θα παίζουν πάντα οι καλύτεροι» EmptyΚυρ Ιαν 31, 2010 1:44 pm

ΟΥΧΡΙΝ: «Θα παίζουν πάντα οι καλύτεροι» Uh_02Ο Ντούσαν Ούχριν σε μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη που παραχώρησε στην SPORTDAY και στον Θεόδωρο Αντωνίου, μιλά για τους στόχους της ΑΕΛ, τον πρόεδρο των «γαλαζοκιτρίνων» Ανδρέα Σοφοκλέους, για τον πατέρα του που γνώρισε μεγάλες στιγμές με την ομάδα και άλλα πολλά.
Ο Τσέχος προπονητής θέλει ότι και οι χιλιάδες οπαδοί της ΑΕΛ. Την κατάκτηση του κυπέλλου.
-Σε σχέση με την πρώτη γεύση που πήρε ο κόσμος από τη δουλειά σας, φαίνεται να υπάρχει μεγάλη ικανοποίηση και ταυτόχρονα ενθουσιασμός...
«Ο βασικός λόγος που είναι χαρούμενοι είναι επειδή βλέπουν την ΑΕΛ να παίζει με περισσότερο πάθος σε όλα τα παιχνίδια και με ένα πιο επιθετικό στυλ. Σταματήσαμε να παίζουμε με ανούσια κατοχή της μπάλας. Πλέον θέλουμε να παίζουμε δημιουργικό ποδόσφαιρο και να φτιάχνουμε ευκαιρίες. Αυτό όμως που έχουμε τώρα μπροστά μας δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό που θέλω να φτάσουμε. Θέλω να το βάλουν όλοι καλά στο μυαλό τους. Δεν πετύχαμε τίποτα απολύτως ακόμη. Θέλουμε να έχουμε συνέχεια στην ανοδική μας πορεία και φυσικά για να έχουμε βελτίωση, χρειάζεται να δουλεύουμε σκληρά μέσα στις προπονήσεις. Επιβάλλεται να δημιουργήσουμε σε όλους τους ποδοσφαιριστές της ομάδας το αίσθημα, ότι πρέπει να δίνουν σε κάθε παιχνίδι το εκατό τις εκατό για την ΑΕΛ».
-Έχουμε αντιληφθεί ότι σας αρέσει το επιθετικό ποδόσφαιρο.
«Σε όλες τις ομάδες που έχω εργαστεί, είχαμε τη φήμη της ομάδας που σκόραρε πολλά γκολ. Όντως αυτό προσπαθώ να κάνω».
-Σε ό,τι αφορά το θέμα της νοοτροπίας, πολλοί εκφράζουν την άποψη ότι χρειάζεται μεγάλη αλλαγή στην ΑΕΛ. Τι σκοπεύετε να κάνετε γι' αυτό;
«Θέλουμε να δουλέψουμε αρκετά πάνω σ' αυτό το κομμάτι. Είμαι στην ομάδα είκοσι μέρες και αυτό δεν είναι δυνατό να γίνει αμέσως. Θέλουμε να φτιάξουμε μια ομάδα που θα παίζει πάντα ποδόσφαιρο υψηλού επιπέδου. Θέλουμε να δημιουργήσουμε την αίσθηση στους φιλάθλους, ότι αυτή η ομάδα παίζει πάντα σε υψηλό επίπεδο».
-Μετά το τέλος του πρώτου αγώνα που ήσασταν στον πάγκο της ΑΕΛ, είχατε μιλήσει για τη φυσική κατάσταση της ομάδας. Προφανώς ήταν κάτι που είχε να κάνει με τον τρόπο προπόνησης του προηγούμενου προπονητή; Έχει βελτιωθεί τώρα σ' αυτόν τον τομέα η ομάδα;
«Δεν θέλω να σχολιάσω καθόλου αυτό το θέμα».
-Σ' ό,τι αφορά τις προπονήσεις, αυτές βασίζονται σε εξετάσεις που γίνονται στους ποδοσφαιριστές με εργομετρικά ή και άλλου είδους εξετάσεις ή μήπως είστε από τους προπονητές που δεν ασχολείστε με αυτά τα πράγματα;
«Στο σύγχρονο ποδόσφαιρο αυτά είναι θέματα που αφορούν άμεσα τη δουλειά μας. Εγώ προσωπικά τα θεωρώ πολύ χρήσιμα. Παίρνω αρκετές πληροφορίες από τα διάφορα τεστ που κάνει η ομάδα και τα χρησιμοποιώ στη δουλειά μου, έτσι ώστε να καλυτερεύσω ορισμένα πράγματα στα οποία θα φανούν αδυναμίες».
-Αρκετοί φίλαθλοι της ΑΕΛ σχολίαζαν αρνητικά την απόφαση του προηγούμενου προπονητή να παίζει σχεδόν μόνιμα με ένα σύστημα 4-3-3. Βλέπουμε ότι εσείς εφαρμόζεται μέχρι τώρα το 4-4-2. Είστε... δογματικός με το θέμα «σύστημα» της ομάδας;
«Θέλω να βάζω στην ομάδα τούς καλύτερους ποδοσφαιριστές που έχω στη διάθεσή μου. Με βάση αυτό, βγαίνει και το σύστημα της ομάδας, καθώς επίσης και το στυλ παιχνιδιού».
-Μπορεί να είστε λίγες μέρες στην ΑΕΛ, όμως λογικά θα πρέπει να έχετε εντοπίσει ήδη ορισμένες αδυναμίες από πλευράς έμψυχου υλικού...
«Μπορώ να πω ότι έχουμε παίκτες με καλό χαρακτήρα στην ΑΕΛ. Θα δούμε όμως την ομάδα και ό,τι πρέπει να γίνει θα γίνει. Το σημαντικότερο όμως είναι, ότι οι ποδοσφαιριστές που έχουμε στην ομάδα δείχνουν μεγάλη θέληση για να δουλέψουν και να βελτιωθούν. Ο στόχος μας είναι να τους δουλέψουμε όσο περισσότερο μπορούμε».
-Σε σχέση με το στόχο της τετράδας, πιστεύετε ότι είναι εφικτός; Όταν ήρθατε στην Κύπρο η ΑΕΛ ήταν ήδη κάπως μακριά.
«Βλέπουμε μόνο τη δική μας ομάδα. Πάντοτε υπάρχουν οι πιθανότητες και κανένας δεν ξέρει πώς μπορεί να εξελιχθεί η διεκδίκηση της εισόδου στην πρώτη τετράδα. Θα παίξουν φυσικά και οι άλλοι μεταξύ τους. Σίγουρα θα χαθούν βαθμοί, αλλά εμείς πρέπει πρώτα να κοιτάμε τη δική μας απόδοση. Αν μας δοθεί η ευκαιρία, θα προσπαθήσουμε να την εκμεταλλευθούμε».
-Προτού έρθω για τη συνέντευξη ρώτησα δέκα φίλους της ΑΕΛ να μου πουν αν είχαν ευκαιρία να σας κάνουν μια ερώτηση, ποια θα ήταν. Σχεδόν όλοι ήθελαν να ρωτήσουν το εξής; «Μπορεί να φέρει το κύπελλο στην ΑΕΛ»;
(Γέλια) «Αυτό ελπίζω. Θα κάνουμε ό,τι είναι δυνατό».
Η συζήτησή μας με τον Ντούσαν Ούχριν περιστράφηκε και γύρω από θέματα γενικότερου ενδιαφέροντος για το ποδόσφαιρό μας. Του ζητήσαμε να μας εκφράσει την άποψή του για το επίπεδο του ποδοσφαίρου στην Κύπρο και μας ανέφερε τα εξής:
«Είδα αρκετά παιχνίδια. Ορισμένα από αυτά ήταν εξαιρετικού επιπέδου, αλλά κάποια άλλα ήταν πολύ χαμηλού επιπέδου»...
-Θεωρείτε δηλαδή ότι έχουμε ομάδες δύο... ταχυτήτων;
«Έτσι είναι τα πράγματα. Σίγουρα υπάρχει διαφορά δυναμικότητας».
-Για τη μάχη της κατάκτησης του φετινού πρωταθλήματος; Ποια ομάδα θα το κατακτήσει;
«Δεν ξέρω και ούτε με ενδιαφέρει το θέμα. Αν και εμείς είμαστε κάπως μακριά στη βαθμολογία, θέλω να διαβεβαιώσω τους οπαδούς μας ότι προσπαθήσαμε και θα προσπαθήσουμε να δώσουμε τα πάντα και να κάνουμε τη ζωή δύσκολη σε όσους είναι μπροστά μας».
-Αν σας έλεγα να μου πείτε ποιους τρεις ποδοσφαιριστές (επιθετικό, μέσο και αμυντικό) από αυτούς που αγωνίζονται στο κυπριακό πρωτάθλημα, θα θέλατε στην ομάδα σας, ποιους θα επιλέγατε;
(Γέλια) «Δεν θα ήθελα κανένα».
Όταν γινόντουσαν οι συζητήσεις για την κάθοδο του Ντούσαν Ούχριν στην Κύπρο, είχε λεχθεί ότι ο πρόεδρος της ΑΕΛ τού είχε πει ότι θα είναι κοντά του, με στόχο τη δημιουργία μιας πολύ δυνατής ομάδας.
Ο Τσέχος τεχνικός αναφέρει χαρακτηριστικά: «Είχα μιλήσει τρεις φορές με τον πρόεδρο και μου έδωσε τον πλήρη έλεγχο στην ομάδα. Θέλω να βοηθήσω το σύλλογο και να τον οργανώσω όσο καλύτερα γίνεται. Αυτό βέβαια δεν μπορεί να γίνει από τη μια μέρα στην άλλη. Πρώτο μου μέλημα είναι να γνωρίσω όσο πιο καλά τους ποδοσφαιριστές. Αργότερα θα είμαι σε καλύτερη θέση για να γνωρίζω τι χρειάζεται να αλλάξει για να γίνει καλύτερη η ομάδα».
-Τι εντύπωση σας έδωσε ο πρόεδρος Ανδρέας Σοφοκλέους;
«Έχουμε μια εξαιρετική επαγγελματική σχέση. Έχουμε βάλει κάποιους κανόνες στην ομάδα. Αυστηρούς κανόνες, τους οποίους θέλω οι παίκτες να τηρούν. Μόνο έτσι μπορούμε να πετύχουμε».
-Βλέπετε την ΑΕΛ ως ένα σκαλοπάτι για κάτι μεγαλύτερο στην καριέρα σας;
«Το μοναδικό που έχω στο μυαλό μου και όλες μου οι δυνάμεις είναι αφιερωμένες στο να πετύχω με την ομάδα τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα».
Το κεφάλαιο Ντούσαν Ούχριν είναι ανοιχτό για την ΑΕΛ εδώ και πολλά χρόνια, αφού είναι γνωστό ότι και ο πατέρας του τεχνικού των «γαλαζοκιτρίνων» της Λεμεσού εργάστηκε στο παρελθόν στην ομάδα της Λεμεσού.
Ο Ντούσαν Ούχριν Τζούνιορ, ανέφερε χαρακτηριστικά:
«Είναι ένα θετικό γεγονός που συνέβηκε στην οικογένειά μου, αλλά και στην ΑΕΛ. Αυτό όμως ήταν πριν από πάρα πολλά χρόνια. Θέλω οπωσδήποτε να έχω και εγώ επιτυχίες, όπως είχε κι ο πατέρας μου, ο οποίος είχε γράψει τη δική του χρυσή σελίδα στην ιστορία της ΑΕΛ, κατακτώντας το κύπελλο. Πέραν τούτου, δεν θέλω να μείνω στην ομάδα μόνο για μισό χρόνο. Επιθυμία μου είναι να μείνω για αρκετό καιρό και να πετύχω πολλά».
-Είχατε την ευκαιρία να παρακολουθήσετε από κοντά τις τότε προσπάθειες του πατέρα σας;
«Δυστυχώς δεν μπόρεσα για διάφορους λόγους να έρθω εκείνη την εποχή στην Κύπρο».
-Κουβεντιάσατε με τον πατέρα σας για την ΑΕΛ τής τότε εποχής;
«Ασφαλώς και με παρότρυνε να έρθω στην ομάδα. Τότε το ποδόσφαιρο ήταν διαφορετικό, τώρα είναι πολύ πιο επαγγελματικά τα πράγματα, ενώ ξοδεύονται και πολύ περισσότερα χρήματα στις μέρες μας».
-Κάποιοι λένε ότι ίσως να είναι της μοίρας γραφτό να σηκώσει η οικογένεια Ούχριν στην ΑΕΛ συνεχόμενα τρόπαια. Πιστεύει στις συμπτώσεις;
«Αν δεν πίστευα ότι μπορούμε να πετύχουμε κάτι, δεν θα ερχόμουν στην ΑΕΛ. Μεγάλη επιθυμία όλων μας είναι η κατάκτηση του κυπέλλου. Αυτό όμως δεν εξαρτάται μόνο από εμένα. Εξαρτάται και από τους ποδοσφαιριστές μας, αλλά και από άλλους αστάθμητους παράγοντες που υπάρχουν στο ποδόσφαιρο».

Υποβλήθηκε Κυριακή, 31 Ιανουάριος 2010
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΟΥΧΡΙΝ: «Θα παίζουν πάντα οι καλύτεροι»
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΑΕΛ ΜΟΥΡΜΟΥΡΚΟN :: Ποδόσφαιρο-
Μετάβαση σε:  
Δωρεάν φόρουμ | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις