ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  Επιστροφή Στο ΑΕΛ ΜΟΥΡΜΟΥΡΚΟΝΕπιστροφή Στο ΑΕΛ ΜΟΥΡΜΟΥΡΚΟΝ

Διαχειριστές

Αριθμός μηνυμάτων : 90
Registration date : 09/09/2008

Λευκό σκορ στο... παγωμένο Τσίρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Λευκό σκορ στο... παγωμένο Τσίρειο   Λευκό σκορ στο... παγωμένο Τσίρειο EmptyΤετ Ιαν 27, 2010 7:57 pm

Ισόπαλος χωρίς τέρματα έληξε ο πρώτος αγώνας για την προημιτελική φάση του κυπέλλου ανάμεσα στην ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς και την ΑΕΛ στο Τσίρειο, με τις δύο ομάδες να «λύνουν» τις διαφορές τους στον επαναληπτικό της 17ης Φεβρουαρίου, όπου η υπόθεση πρόκριση παραμένει ανοικτή. Η ΑΕΛ η οποία ήταν το φαβορί για τη νίκη, ήταν σκιά του καλού της εαυτού και σε καμία περίπτωση δεν θύμισε την ομάδα που θαυμάσαμε στα ντέρμπι με Απόλλωνα και Ανόρθωση και θα πρέπει να δώσει μεγάλη μάχη στον επαναληπτικό για να μη βρεθεί στο... καναβάτσο!

Στην αντίπερα όχθη, ΑΠΕΠ έδωσε συνέχεια στις θετικές της εμφανίσεις και θα λέγαμε ότι πήρε σχετικά εύκολα αυτό που ήθελε, το «πονηρό» 0-0 το οποίο της αφήνει αρκετές ελπίδες πρόκρισης. Μέτριο έως κακό το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, στο οποίο σημειώθηκαν ελάχιστες ευκαιρίες οι οποίες μετρώνται στα δάκτυλα τους ενός χεριού.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι έγινε στο 8ο λεπτό, όταν μετά από λάθος της άμυνας της ΑΠΕΠ, η μπάλα κατέληξε στον Βάργκας ο οποίος με σουτ εν κινήσει την έστειλε δίπλα από δεξί δοκάρι του Τζενάμο. Στο επόμενο λεπτό, η ομάδα της Πιτσιλιάς πέτυχε γκολ το οποίο σωστά δεν μέτρησε, αφού έγινε μία σέντρα σουτ από αριστερά με τη μπάλα να περνάει άουτ προτού καταλήξει στα δίχτυα.

Στα επόμενα 30 λεπτά, ο αγώνας κύλησε στη μετριότητα, με την ΑΕΛ να παίζει σαν... «υπνωτισμένη» και να μη μπορεί να βρει τον τρόπο να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για κάποιο γκολ, ενώ η ΑΠΕΠ η οποία πρόσεχε περισσότερο τα νώτα της, είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και προσπαθούσε να κτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση. Η επόμενη αξιόλογη φάση στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 39΄, όταν ο Φρέντι μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, σούταρε και η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι «γαλαζοκίτρινοι» οι οποίοι συνέχιζαν σε υποτονικούς ρυθμούς, είχαν μία ακόμα καλή ευκαιρία, όταν στο 42΄ ο Σερτζιάο κατέβασε για τον Φρέντι που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε και πάλι σε κόρνερ. Από πλευράς ΑΠΕΠ η οποία είχε καλό ρυθμό αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα της ΑΕΛ, καταγράψαμε μία κεφαλιά του Νάγκι στο 35΄ η οποία πέρασε άουτ και ένα μακρινό σουτ από 35-40 μέτρα του Μαλίκι, το οποίο δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Τσοντοφάλσκι που απέκρουσε σταθερά.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε καλύτερο ρυθμό, με την ΑΕΛ να είναι πιο ορεξάτη από ότι στο πρώτο ημίχρονο και να προσπαθεί να βρει ελεύθερους χώρους προς την εστία του Τζενάμο για να ανοίξει το σκορ και να χάνει την πρώτη της καλή ευκαιρία στο 49΄. Ο Βάργκας έκανε τη μπαλιά για τον Γκονζάλες, ο οποίος από πλάγια θέση έκανε το δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία του Τζενάμο που απέκρουσε με διπλή προσπάθεια. Νέα ευκαιρία για τους «γαλαζοκίτρινους» στο 55΄, όταν ο Κλέιτον σέντραρε από αριστερά και ο Φερνάντεζ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η ομάδα του Ντούσαν Ούχριν συνέχισε να έχει την (ανούσια) κατοχή της μπάλας και στο 66΄ απείλησε εκ νέου την εστία του Τζενάμο, καθώς μετά από σέντρα του Φρέντι, Ο Βάργκας έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά δεν ανησύχησε τον Ιταλό γκολκίπερ της ΑΠΕΠ. Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα της Πιτσιλιάς λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ σε μία ανύποπτη φάση, όταν ο Τσοντοφάλσκι απέκρουσε με δυσκολία τη σέντρα σουτ που επιχείρησε ο Κόβατς.

Μετά το 70ο λεπτό, οι τυπικά γηπεδούχοι έβγαιναν με περισσότερους παίκτες στην επίθεση και έδειξαν διάθεση για να πετύχουν κάποιο γκολ, αφού ήταν φανερό ότι πρώτος τους στόχος στο ματς ήταν η διαφύλαξη του μηδέν στην άμυνα. Μάλιστα, στο 79΄ λίγο έλειψε να φτάσουν στο 1-0, όταν ο Γκέλσον έδωσε στον Γιαγκουδάκη που από καλή θέση σούταρε άουτ.

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του αγώνα, η ΑΕΛ πίεσε την ΑΠΕΠ με σκοπό να πετύχει ένα πολύτιμο εκτός έδρας γκολ, όμως δεν τα κατάφερε γιατί όλες οι προσπάθειες της έμεναν ημιτελείς. Από την άλλη, λειτούργησε πολύ καλά και ο ανασταλτικός «μηχανισμός» της ομάδας της Πιτσιλιάς η οποία δεν επέτρεπε τη δημιουργία ευκαιριών, ενώ στην επίθεση επιδίωκε σε κάποια ξαφνική αντεπίθεση με κύριο εκφραστή τον επικίνδυνο Γκερέρο να βάλει κάποιο γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα...

Η ουσία πλέον είναι ότι το ισόπαλο 0-0 αφήνει ανοιχτούς λογιαριασμούς ενόψει του επαναληπτικού και αφήνει ικανοπιημένη την ΑΠΕΠ, η οποία προκρίνεται με δύο αποτελέσματα, τόσο με νίκη όσο και με ισοπαλία με γκολ, αφού η ΑΕΛ η οποία στον επαναληπτικό θα είναι τυπικά γηπεδούχος, προκρίνεται μόνο με νίκη...

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κριεζίου, Γκαρσία, Μαλίκι, Τζενάμο – Ντ. Τζούνιορ, Φερναντέζ

ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς (Κωνσταντινίδης): Τζενάμο, Πράδο, Νάγκι, Κωνσταντή, Κόβατς (77΄ Γιαγκουδάκης), Γκαρσία, Σαριτιάρ, Μαλίκι (69΄ Γκερέρο), Κριεζίου, Γκράβενσεν, Γκέλσον (83΄ Βίλχεμσεν).

ΑΕΛ (Ούχριν): Τσοντοφάλσκι, Ντικουμάνα, Ουόν, Ντ. Τζούνιορ, Ρ. Τζούνιορ, Κλέιτον, Κέρκεζ, Φερνάντεζ, Σερτζιάο (46΄ Γκονζάλες), Φρέντι (83΄ Μπόρμπελι), Βάργκας.

Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΑΕΛ ΜΟΥΡΜΟΥΡΚΟN :: Ποδόσφαιρο-