ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  Επιστροφή Στο ΑΕΛ ΜΟΥΡΜΟΥΡΚΟΝΕπιστροφή Στο ΑΕΛ ΜΟΥΡΜΟΥΡΚΟΝ

Διαχειριστές

Αριθμός μηνυμάτων : 90
Registration date : 09/09/2008

"ΠΗΡΕ ΤΟ "ΝΤΕΡΜΠΙ"..." Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: "ΠΗΡΕ ΤΟ "ΝΤΕΡΜΠΙ"..."   "ΠΗΡΕ ΤΟ "ΝΤΕΡΜΠΙ"..." EmptyΔευ Ιαν 25, 2010 3:27 pm

Σε περίπατο μετέτρεψε το Λεμεσιανό ντέρμπι η ομάδα μας κερδίζοντας 0-2 τον Απόλλωνα, συνεχίζοντας έτσι την θετική παράδοση των τελευταίων χρόνων που την βρίσκει να μην χάνει από την άλλη ομάδα της πόλης. Τα γκολ της νίκης πέτυχε ο εκ των κορυφαίων σε απόδοση ποδοσφαιριστής σήμερα Φρέντι Ντος Σάντος στο 33’ και στο 82’.

Η ΑΕΛ ήταν και σ’ αυτό το ντέρμπι σαφώς ανώτερη του αντιπάλου της και η νίκη μπορούσε να πάρει διαστάσεις θριάμβου αν ο Σβαλόβσκι δεν αποσοβούσε με καταπληκτικές επεμβάσεις τα εξαιρετικά σουτ των Πούλπο, Κέρκεζ, Βάργκας και Φρέντι. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα μας είχε και δοκάρι σε ψιλοκρεμαστό πλασέ του Βάργκας στο 90’.

Με αυτήν την νίκη η ομάδα μας παρέμεινε στην 6η θέση της βαθμολογίας με 29 βαθμούς μειώνοντας ωστόσο την διαφορά από την 4η θέση στους εννιά βαθμούς δείχνοντας ότι θα κυνηγήσει μέχρι τέλους τις όποιες ελπίδες της έχουν απομείνει για είσοδο στην τετράδα.

Φανταστική για ακόμα μια φορά ήταν η παρουσία του κόσμου της ΑΕΛ, και ειδικά των οργανωμένων, στην ανατολική κερκίδα αφού πέραν των 5000 Αελιστών βρέθηκαν σήμερα στο Τσίρειο Στάδιο και στήριξαν μέχρι τέλους τους ποδοσφαιριτές, πανηγυρίζοντας παράλληλα έξαλλα την πολύ μεγάλη νίκη πάνω στον “μισητό” αντίπαλο.

Το φιλμ του αγώνα:
90′ Ψηλοκρεμαστό σουτ του Βάρκγας η μπάλα κτυπά στο δοκάρι ο Πούλπο με κεφαλιά ψαράκι στέλνει την μπάλα στα δίκτυα όμως το γκολ ακυρώνεται με υπόδειξη offside.
82′ Ο Φρέντυ από κοντά μετά από εκτέλεση φάουλ του Βάρκγας κάνει το 2-0 για την ομάδα μας.
76′ Το παιγνίδι διακόπτεται προσωρινά για πέντε λεπτά μετά από ρίψη αντικειμένων των οπαδών του ΑΠΟΛΛΩΝΑ.
75′ Εκπληκτικό σουτ του Φρέντυ αποκρούει με τα ακροδάκτυλα ο Σβαλόφσκι σε κόρνερ.
70′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Σαγκόι λάθος από τους αμυντικούς μας, ο Τσοντοφάλσκι ευτυχώς αποκρούει στην γωνία.
60′ Σχεδόν εξ επαφής ο Ντ. Τζούνιορ δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.
58′ Δυνατό σουτ του Βάργκας και νέα μεγάλη απόκρουση από τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΛΛΩΝΑ.
57′ Δυνατό σουτ του Κερκέζ αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σβαλόβσκι.
45′ Σέντρα του Πούλπο, τακουνάκι του Κλέιτον από πλεονεκτική θέση η μπάλα κυλά κατά μήκος της γραμμής τέρματος και απομακρύνεται.
41′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ δημιουργείται μελέ στην περιοχή της ομάδας μας με τον Αβράαμ να κάνει τελικά το σουτ άουτ.
36′ Δυνατό μακρυνό σουτ του Κλέιτον αποκρούει με διπλή προσπάθεια ο Σβαλόβσκι.
35′ Δυνατό σουτ του Αγκόγκο από πλάγια αποκρούει με τα πόδια ο Τσοντοφάλσκι.
33′ Ο Φρέντυ με παλληκαρίσιο τρόπο στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του ΑΠΟΛΛΩΝΑ κάνοντας το 1-0 για την ομάδα μας.
31′ Ο Ματούσοβιτς μετά από ολέθριο λάθος της αμυντικής μας γραμμής που πήγε να κάνει το τεχνικό offside στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Τσοντοφάλσκι ωστόσο το γκολ ορθά ακυρώνεται αφού ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΛΛΩΝΑ κατέβασε την μπάλα με το χέρι.
26′ Οι Φρέντυ και Μερκής συγκρούονται στον αέρα με τον ποδοσφαιριστή μας να τραυματίζεται και να αποχωρεί με φορίο.
23′ Δυνατό σουτ του Πούλπο η μπάλα κοντράρει και φεύγει μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι σε κόρνερ.
20′ Ο Σαγκόι μπαίνει από τα δεξιά κάνει την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο αφύλακτος Αβράαμ κάνει το κεφάλι ευτυχώς άστοχα.
17′ Εκτέλεση φάουλ από τον Βάργκας αποκρούει εντυπωσιακά με γροθιές ο Σβαλόφσκι.
13′ Σέντρα του Κλέιτον κεφαλιά του Πούλπο οι αμυντικοί αποκρούουν σε κόρνερ.

ΑΕΛ (Ντούσαν Ούχριν): Τσοντοφάλσκι, Ουόν, Ν.Τζούνιορ, Κακογιάννης, Ντικουμάνα, Κέρκεζ, Φερνάντες (90+7 Μπορμπέλι), Βάργκας, Κλέιτον (74’ Ευθυμίου), Γκονζάλες, Φρέντυ (90+2’ Σερτζιάο)

Απόλλων (Τόμας Φον Χέιζεν): Σβαλόφσκι, Λόπεζ, Μερκής, Νεβά, Σάλες (74’ Μπαγκούρα), Οσενί, Ντούρο, Αβραάμ (46’ Νούνιεζ), Ματούσοβιτς, Σανγκόι (90' Σεγκάρες), Αγκόγκο

Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΑΕΛ ΜΟΥΡΜΟΥΡΚΟN :: Ποδόσφαιρο-