ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  Επιστροφή Στο ΑΕΛ ΜΟΥΡΜΟΥΡΚΟΝΕπιστροφή Στο ΑΕΛ ΜΟΥΡΜΟΥΡΚΟΝ

Διαχειριστές

Αριθμός μηνυμάτων : 90
Registration date : 09/09/2008

Ο Κουνούνης μίλησε τελευταίος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ο Κουνούνης μίλησε τελευταίος...   Ο Κουνούνης μίλησε τελευταίος... EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 1:31 pm

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΑΕΛ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΜΕ 87-85 ΕΠΙ ΤΩΝ ΑΪΦΕΛ ΤΑΟΥΕΡΣ
Την πρώτη της νίκη στη β΄ φάση των ομίλων του FIBA EuroChallenge πέτυχε η Πρωτέας ΕΚΑ ΑΕΛ, η οποία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 9ου Ομίλου, επικράτησε στο «Νίκος Σολομωνίδης» των ¶ιφελ Τάουερς Ντεν Μπος Ολλανδίας με 87-85 στην παράταση. Ο αρχηγός Μιχάλης Κουνούνης ήταν αυτός που είπε την τελευταία λέξη στο παιχνίδι, αφού με δικό του λέι-απ στη λήξη της παράτασης κράτησε το ροζ φύλλο αγώνα στη Λεμεσό.

Πολύ κλειστό ήταν το α΄ δεκάλεπτο, στο οποίο οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ και συμβάδιζαν συνεχώς (21-21). Στη β΄ περίοδο οι ¶ιφελ Τάουερς ξέφυγαν με 27-30, όμως η απάντηση της ΑΕΛ ήταν άμεση και με επιμέρους σκορ 10-2 προηγήθηκε στο 17΄30΄΄ με 37-32. Ωστόσο, δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα και το ημίχρονο έληξε στο ισόπαλο 39-39.

Με σερί 0-5 μπήκαν στην γ΄ περίοδο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι κυρίαρχησαν στο παρκέ, αφού οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν επιθετικές λύσεις. Ο Κουίνσι Τέιλορ ολοκλήρωσε το α΄ ημίχρονο με 17 πόντους και περιορίστηκε στους μόλις τρεις στο γ΄ δεκάλεπτο, ενώ η επιθετική πολυφωνία των Ολλανδών τούς έφερε να προηγούνται με +9 (50-59) στο 28΄13΄΄. Προ του φάσματος της δεύτερης σερί ήττας, η ΑΕΛ βελτίωσε την άμυνά της και πίεσε αρκετά τους αντιπάλους της. Ωστόσο, επιθετικά δεν μπορούσε να βρει στόχο, με αποτέλεσμα να ακολουθεί στο σκορ. Το 62-63 από τον πολύ καλό Γιαννούλη στο 33΄, έδωσε ελπίδες ανατροπής από τους «γαλαζοκίτρινους», όμως ακολούθησαν λανθασμένες επιθέσεις, με αποτέλεσμα στο 36΄ το σκορ να είναι 62-67 για τους φιλοξενούμενους.

Αντεπίθεση...
Στο τελευταίο τρίλεπτο η ΑΕΛ έκανε την αντεπίθεσή της. Με σερί 0-5 ισοφάρισε σε 67-67 στο 37΄19΄΄, ενώ προηγήθηκε με 72-69 στο 38΄58΄΄ με τρίποντο του Μπρέισι. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κρατούσαν τη νίκη στην πλευρά τους, όμως μία άστοχη βολή του Τέιλορ, στα 12΄΄ (75-73), έδωσε την ευκαιρία στον Όλιβερ να ισοφαρίσει με 2/2 βολές (75-75) στα 7΄΄. Η τελευταία επίθεση της ΑΕΛ δεν έγινε υπό τις καλύτερες προϋποθέσεις, αφού το μακρινό τρίποντο του Γιαννούλη ήταν άστοχο και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ΑΕΛ μπήκε με σερί 4-0 (79-75), χάνοντας ευκαιρίες για να αυξήσει τη διαφορά. Δύο κολλητά τρίποντα από τους Όλιβερ και Ρίτσαρντσον έφεραν τους Ολλανδούς μπροστά με 79-81 στο 43΄17΄΄. Ο Φελς απάντησε αμέσως (82-81), όμως τα λάθη στην επίθεση συνεχίστηκαν και οι ¶ιφελ Τάουερς μπήκαν στα τελευταία 37΄΄ με προβάδισμα 83-85 και με την ΑΕΛ νΆ αγωνίζεται χωρίς τον αποχωρήσαντα με 5 φάουλ Ντέιβις. Λάθος του Όλιβερ στα 12΄΄ έδωσε την ευκαιρία στους «γαλαζοκίτρινους» να πάρουν τη νίκη, αφού νωρίτερα ισοφάρισε ο Τέιλορ (85-85). Ο παίκτης που αντικατέστησε τον Ντέιβις, ο Μιχάλης Κουνούνης, ήταν αυτός που χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ΑΕΛ με 87-85, με ωραία κίνηση και αριστερό λέι-απ, στα 3΄΄, με τους Ολλανδούς να μην προλαβαίνουν να εκδηλώσουν επίθεση.

* Στον άλλο αγώνα του 9ου Ομίλου η Κράσνιε Κρίλια επικράτησε με 82-74 της Γκότινγκεν και έτσι υπάρχει τετραπλή ισοβαθμία με το πέρας της 2ης αγωνιστικής, αφού και οι τέσσερις ομάδες έχουν από μία νίκη και μία ήττα.

Δεκάλεπτα: 21-21, 39-39, 57-62, 75-75, 87-85 (παρ.)

ΑΕΛ (19/24β., 25/39δ., 6/22τρ., 29-3ρ., 16ασ., 6κλ., 15λ.): Λιάτσος 2, Μπρέισι 10 (2), Ντέιβις 4, Κουνούνης 8, Ι. Εφτίμοφ, Φελς 14 (4), Β. Εφτίμοφ 2, Τέιλορ 25, Γιαννούλης 22.
ΑΪΦΕΛ ΤΑΟΥΕΡΣ (11/16β., 25/52δ., 8/22τρ., 26-12ρ., 15ασ., 7κλ., 3κ., 16λ.): Γιάνσεν 4, Ρίτσαρντσον 11 (1), Φαν Πάασεν 16, Όλιβερ 22 (3), Στεϊνφόρντε 7 (1), ¶κερμπομ 11 (3), Μπίσλι 10, ¶αρτς 4.

Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΑΕΛ ΜΟΥΡΜΟΥΡΚΟN :: Καλαθόσφαιρα/Πετόσφαιρα-